SDH Starý Svojanov

Založen 1899

Bylo pěknou tradicí, že s historii nás seznamoval pan Ladislav Bačovský s Křibu. Ten už bohužel není mezi námi a sním také odešly na věčnost i všechny kroniky a historické písemnosti , které pan Bačovský do poslední chvíle opatroval. Těžko dnes budeme skládat mozaiku uplynulých let ze zbylých jednacích knih,které obsahují pouze stručná fakta a zahrnují jen některé ročníky života sboru.
Starší členové však jistě pamatují úspěchy hasičského sportu,budování hasičské zbrojnice, postupnou modernizaci hasící techniky, zbudování koupaliště a celého areálu, který pamatuje
nepočítaně tanečních zábav a oslav. V době, kdy ještě fungovala hospoda ve Mlýně , pořádali hasiči nejedno divadelní představení, které secvičoval divadelní hasičský soubor pod vedením pana Kleinbauera, nejeden vydařený ples a samozřejmě dětské maškarní bály. Dnes mnozí z těch dětí, jenž mají doma ve svých albech fotky šašků , kovbojů a princezen pořádají pro své rodiče oslavu plnou vzpomínek.
Jejich dědové a pradědové koupili první ruční džberovou stříkačku, v roce 1938 pak motorovou dvoukolovou stříkačku od fy Sigmund Olomouc Lutín.V počátku padesátých let
už další generace zakoupila první hasičské auto Tatra. V roce 1958 byla zakoupena Tatra 805,
k ní pak v roce 1968 motorová stříkačka PS 12. A s touto výbavou zasahovali u požárů , jezdili na soutěže a dělali čest svému sboru bratři hasiči až do letošního roku. Dnes máme v hasičské zbrojnici zaparkovanou Škodu 706 RTO, která slouží jednotce požární ochrany Svojanov jako zásahové vozidlo . Členové našeho sboru jsou součástí zásahové jednotky JPO III. Svojanov, která napomáhá u zásahů v našem regionu společně s HZS Svitavy.